Rusia a invins Cipru cu un scor zdrobitor de 6 – 0

Share on skype
Skype
Share on email
Email

Rusia a marcat cinci goluri în repriza secundă, învingând cu 6-0 Ciprul, în meciurile de calificare pentru Cupa Mondială din Grupa H, joi seară, înainte de un meci decisiv cu Croația în acest weekend pentru o poziție automată la turneul de anul viitor din Qatar.

Rușii sunt în fruntea grupei cu 22 de puncte din nouă meciuri, cu două înaintea vicecampioana din Cupa Mondială 2018, Croația, care a rămas în competiție pentru a-i depăși cu o demolare cu 7-1 a Maltei.

Rezultatele au declanșat o ciocnire cu un nivel ridicat de octanism în orașul de coastă al Croației, Split, duminică, Rusia având nevoie de cel puțin o remiză pentru a se menține pe primul loc.

Pe locul doi intră în play-off în martie.

Rusul Aleksandr Erokhin a marcat în fiecare repriză acasă cu Cipru, iar Fedor Smolov, Andrey Mostovoy, Aleksei Sutormin și Anton Zabolotny au marcat în ultimele 35 de minute.

O centrare a rusului Aleksei Sutormin de pe flancul drept l-a găsit pe atacantul Smolov în careu și l-a pus pe Erokhin nemarcat pentru un tap-in după patru minute.

Smolov a făcut 2-0 în minutul 55 și la mai puțin de un minut, Mostovoy a depășit trei fundași cu un joc de picioare elegant pentru a face 3-0, învingându-l pe portarul Demetris Demetriou în extrema sa stângă.

Sutormin a trecut cu capul de Demetriou în minutul 62, după o gafă defensivă, în timp ce Zabolotny a marcat al cincilea al Rusiei cu o lovitură scăzută. Erokhin și-a adăugat cel de-al doilea gol în minutul 87 pentru a completa o victorie emfatică a gazdelor.

Cipru, ultimul loc al grupei cu cinci puncte, înfruntă Slovenia, care se află pe locul patru, în ultimul lor meci.