Apoel a invins Omonia si ajunge in semifinalele Cupei Ciprului

Skype
Share on email
Email

DONEAZA O CAFEA PENTRU ADMINISTRATORII WEBSITEULUI – DONEAZA AICI

Apoel a marcat miercuri un un gol câștigător si a invins Omonia cu 1-0 în manșa a doua a sfertului de finală al Cupei Ciprului, miercuri, sigilând o victorie totală cu 2-1.

După ce nu a reușit să ocupe unul dintre primele șase locuri din ligă, ultima șansă a lui Apoel de a se califica pentru o competiție europeană pentru sezonul viitor este prin câștigarea Cupei.

Omonia a avut șansa de a deschide scorul în minutul 24, când o lovitură liberă din partea stângă l-a găsit pe Vitor Gomes în interiorul suprafeței de pedeapsă a lui Apoel, dar lovitura sa a trecut pe lângă poartă.

Din acel moment, Apoel a crescut în joc, păstrând mai multă mingea, înregistrând un procent de posesie între 60 și 70 la sută spre ultimele minute ale reprizei.

Au avut o sansa de gol in minutul 26. Un corner executat de Ghayas Zahid a fost întâmpinat de o lovitură de cap a lui Emilio Nsue care a fost eliminată de pe linie de Marinos Tzionis.

Omonia simțea presiunea când Viktor Klonaridis a câștigat din nou mingea și a dezlănțuit un șut puternic de la marginea zonei, dar portarul Fabiano a fost bine plasat pentru a respinge.

Apoel s-a apropiat din nou de un gol în minutul 33, când un corner al lui De Vincenti a plutit chiar în inima suprafeței de pedeapsă a Omoniei, unde mingea a fost îndreptată spre poartă de fundașul Apoel, Rafael Santos. În timp ce lovitura de cap a fost suficient de bună pentru a-l învinge pe Fabiano, mingea a fost din nou eliminată de pe linie de către Tzionis, care s-a dovedit a fi un jucător cheie pentru verzi, dar nu la sfârșitul terenului, unde ne-am aștepta, de obicei, să aibă un impact .

Nsue a mai avut o șansă de a marca cu o lovitură de cap în minutul 43 după o centrare a lui Viktor Klonaridis.

Omonia a început repriza a doua cu mai multă urgență și intenție de atac, reușind să-și creeze o oportunitate de înaltă calitate în primele zece minute. Au fost create șanse de tragere și situații periculoase, dar nimic clar.

La cincisprezece minute dupa inceperea celei de-a 2-a reprize, Omonia a ajuns atât de aproape de o descoperire când Tzionis a primit mingea pe canalul din stânga interior înainte de a efectua un șut inteligent dintr-un unghi îngust care a lovit stâlpul îndepărtat al portii.

Apoel a încercat să o prindă imediat pe Omonia pe tejghea, aflându-se într-o situație de trei contra doi. Cu toate acestea, când Dieumerci Ndongala a avut o ultimă pasă pentru a-l face pe Joe Garner să termine de la distanță, a oferit o pasă joasă care a fost greșită și îmblânzită, permițând unui fundaș Omonia să o blocheze și să o trimită în corner.

Apoel a rupt în cele din urmă impasul în minutul 80 prin fundașul stâng argentinian Facundo Zabala. Zahid a centrat de la dreapta, mingea a fost lovita de două ori, o dată de un jucător Apoel și apoi de un jucător Omonia, găsindu-și drumul spre partea stângă a careului, unde un Zabala ascuns a dezlănțuit un șut diagonal puternic pentru a trimite mingea în plasă.

Cu puțin timp rămas, Apoel s-a menținut pentru a sigila o victorie memorabilă și care crește moralul spre sfârșitul celui care a fost un sezon dificil.

Sursa: Cyprus Mail